Artretyzm- podstawowe metody, jak sobie z nim poradzić

Zapalenie stawów może naprawdę ograniczyć Twoją zdolność chociażby do wyjścia z domu i pozostania aktywnym. Czasami może to być prawdziwa walka, ale nie musi rządzić twoim życiem. Możesz żyć z tą chorobą, nie pozwalając jej narastać. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ból i podnieść standard życia.

Radzenie sobie z artretyzmem zaczyna się od zachowania pozytywnego nastawienia. Twój umysł może być świetnym narzędziem w walce z fizycznymi dolegliwościami. Staraj się skupić na pozytywnych rzeczach w życiu. Śmiej się, utrzymuj przyjaźnie i staraj się wykonywać czynności, które kochasz. Gdy narzekasz- przestań. Po prostu.

Ćwiczenia to kolejny świetny sposób na radzenie sobie z zapaleniem stawów. Ćwiczenia mogą faktycznie zmniejszyć ból w twoim ciele. Ruch działa jak smarowanie stawów. Upewnij się, że ćwiczysz tylko w granicach swoich możliwości. Nie przesadź. Jeśli poczujesz ból lub sztywność stawów, zrezygnuj lub zrób sobie przerwę. Zapytaj lekarza, jakie ćwiczenia możesz wykonywać.

Na przeciwnym końcu spektrum niż ćwiczenia, odpoczynek odgrywa inną ważną rolę w radzeniu sobie z zapaleniem stawów. Postaraj się jak najwięcej odpoczywać w ciągu dnia. Podczas odpoczynku spróbuj napinać nogi mięśnie w różnych odstępach czasu. To pozwoli poprawić krążenie. Rozciąganie działa podobnie.

Jeśli masz zaostrzenia, spróbuj ustalić priorytety dla swoich działań. Może się okazać, że konieczne będzie ograniczenie niektórych codziennych czynności. Jeśli masz zbyt duży obrzęk lub ból, być może będziesz musiał zawiesić wszystkie zajęcia na ten dzień. Niektórzy to strasznie lekceważą, a potem cierpią. To błąd. Należy Ci się czasem przerwa.

Inne metody to dieta przeciwzapalna (w żywności, szczególnie owocach, warzywach i oliwie jest dużo substancji przeciwzapalnych i warto ich używać), stosowanie ekstraktów z imbiru czy kurkumy, duże dawki witaminy C, krzem lub solarium (witamina D).

Jeśli objawy utrzymują się, możesz skonsultować się z kręgarzem. Kręgarz może dokonać korekt, które mogą poprawić ruchomość stawów i zmniejszyć stan zapalny. Mogą to zrobić bez konieczności stosowania leków.