Bez kategorii

Bratek na trądzik – popularne zioło pomocne w walce z wypryskami

Bratek (inaczej fiołek trójbarwny) to pospolicie występujący w Polsce mały ogrodowy kwiat, a jednocześnie zioło o niezwykłych właściwościach. Jedną z nich jest zwalczanie dolegliwości skórnych, co niewątpliwie powinno zainteresować osoby cierpiące na trądzik. Dowiedz się więcej o działaniu i zastosowaniu bratka.

Bratek – właściwości prozdrowotne

kwiat fiołka trójbarwnegoBratek to bogate źródło cennych dla naszego organizmu flawonoidów (kwercytyny i rutyny), saponin, antocyjanów, karotenoidów, śluzów, garbników i soli mineralnych. Bogaty skład rośliny powoduje, iż jest ona z powodzeniem stosowana w zwalczaniu i hamowaniu wielu dolegliwości, w tym również o charakterze przewlekłym. Ziele fiołka trójbarwnego wspiera proces wydalania z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Działa moczopędnie i lekko napotnie, przez co sprzyja kompleksowej detoksykacji.

Ponadto bratek wykazuje dobroczynne działanie na naczynia krwionośne (uszczelnia je dzięki zawartości rutyny) oraz na drogi oddechowe (ułatwia odkrztuszanie dzięki saponinom). Zastosowanie bratka jest bardzo różnorodne, począwszy od schorzeń dróg moczowych, poprzez gościec, dnę moczanową, kaszel, nadciśnienie, aż po choroby skóry, szczególnie występujące na tle metabolicznym. Bratek stosowany jest także w walce z nadwagą, w celu usunięcia nadmiaru wody z organizmu, a także w sytuacjach nagromadzenia w organizmie toksyn i chęci ich usunięcia.

Bratek na trądzik – efekty

Trądzik często jest skutkiem zaburzonego metabolizmu oraz zatrzymywania w organizmie ubocznych produktów przemiany materii i toksyn dostarczanych wraz ze śmieciowym jedzeniem czy używkami. Ziele bratka wzmaga wytwarzanie moczu. Wydalając go intensywniej pozbywamy się wszelakich trucizn, niekorzystnie działających na kondycję całego organizmu, w tym również na funkcjonowanie skóry. Stosując bratek na trądzik można uzyskać dobre lub średnio dobre efekty, w zależności od samych przyczyn tej dolegliwości.

Jeśli za zaskórniki i wykwity odpowiedzialne są tylko zaburzenia metaboliczne, można liczyć na zadowalające rezultaty kuracji w postaci stopniowego zanikania zmian trądzikowych, wygładzenia i rewitalizacji cery. Jeśli zaś trądzik spowodowany jest również innymi czynnikami, np. rozregulowaną gospodarką hormonalną, niewłaściwą pracą gruczołów łojowych, sam bratek może pomóc tylko połowicznie lub w znikomym stopniu.

Bratek trójbarwny na trądzik – jak stosować

W ofercie aptek i sklepów zielarskich spotkać można wiele produktów z bratkiem. Najpopularniejszym z nich jest susz ziela bratka, który stosuje się w formie naparów. Herbata z bratka na trądzik powinna być wypijana regularnie (najlepiej raz lub dwa razy dziennie) i przez dłuższy czas, tylko wtedy można odczuć dobroczynne efekty działania tego zioła.

W sprzedaży dostępny jest także bratek w tabletkach. Jest to bardzo wygodna i wydajna forma zastosowania tej rośliny leczniczej, szczególnie dla zabieganych oraz dla osób, które nie przepadają za ziołowymi herbatami. Dodatkowo w aptekach i sklepach zielarskich dostać można kapsułki i tabletki, które obok ekstraktu z bratków zawierają w sobie także wyciągi z innych ziół o działaniu oczyszczającym. Kuracja takimi suplementami diety również ma sens jedynie wtedy, gdy jest stosowana przez dłuższy czas (min. miesiąc) oraz gdy zalecane dawki nie są pomijane.

Kliknij tutaj i zapoznaj się z naszym rankingiem tabletek na trądzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.