
Drętwienie kończyn to problem, który najczęściej pojawia się podczas snu i dotyczy sporej grupy osób. Jeśli w nocy towarzyszy nam uczucie mrowienia lub zanik czucia, zwykle wybudzimy się ze snu. Takie sytuacje sprawiają, że wiele osób niepokoi się o swoje zdrowie i martwi, iż tego typu dolegliwości są objawem poważnej choroby. Jak wygląda to w praktyce i kiedy potrzebna będzie rehabilitacja?
Drętwienie kończyn – najważniejsze informacje
Na początek należy zaznaczyć, że przyczyny takiego typu dolegliwości są mocno zróżnicowane. Co za tym idzie, mogą wiązać się zarówno z tak banalną kwestią jak nieprawidłowa pozycja podczas snu, jak i z niedoborem określonych składników lub istnieniem poważnych chorób.
- Jeśli w trakcie snu przyjmiemy niewłaściwą pozycję, powodującą ucisk i niedokrwienie, jest duże ryzyko drętwienia i mrowienia.
- Kolejną przyczyną może być niedobór witamin z grupy B, magnezu lub wapnia. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pracę mięśni i przewodnictwo nerwowe. Z tego względu, ich niewłaściwy poziom może skutkować drętwieniem.
- Tego typu dolegliwości nierzadko pojawiają się w trakcie ciąży, z uwagi na zatrzymywanie wody w organizmie. Z tego powodu pojawiają się obrzęki i dochodzi do ucisku wybranych partii ciała. Powodem może być też ogólne przemęczenie organizmu.
W skrajnych przypadkach drętwienie kończyn to wynik chorób współistniejących, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, neuropatia, stwardnienie rozsiane czy inne o podłożu immunologicznym.
Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?
Nieprzyjemne uczucie mrowienia i drętwienia spotyka też osoby, które mają za sobą różnego rodzaju urazy. Jeśli doszło np. do złamania, skręcenia lub stłuczenia, również może dojść do ucisku. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja prowadzona przez fizjoterapeutę. Jest ona zalecana także wszystkim osobom, które cierpią na zespół cieśni nadgarstka lub łokieć tenisisty.