Bez kategorii

Jak poradzić sobie psychicznie z trądzikiem?

Trądzik jest chorobą przewlekłą. Walka z nią nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza, gdy mamy to nieszczęście i dotyka nas trądzik ostry, trudno sobie poradzić psychicznie z symptomami tej choroby.

Niestety trądzik jest widoczny gołym okiem. To właśnie ropiejące zmiany skórne, ciągle pojawiające się wypryski, podrażnienia skóry i zaskórniki są tym, co wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Samoocena ma ogromny wpływ na każdy aspekt naszego życia. Mówiąc kolokwialnie – trądzik depcze nasze poczucie własnej wartości i powoduje liczne problemy psychiczne – od braku samoakceptacji, przez depresję, aż po próby samobójcze. Jak poradzić sobie psychicznie z piętnem, jakim jest trądzik? Podpowiem Wam kilka sposobów, które u mnie bardzo dobrze się sprawdziły.

To tylko przejściowe

Doskonale wiem, że kiedy zaczyna się leczenie trądziku marzy się o leku, który niczym czarodziejska różdżka zdematerializuje problem. Niestety – nie ma takiego cud-leku. Każdy, nawet najskuteczniejszy preparat potrzebuje czasu. Sama, kiedy sięgałam po Royal Skin 500 wiedziałam, że muszę trochę poczekać na efekty. Powtarzałam sobie wtedy, że to tylko przejściowe, że musi być gorzej, żeby było lepiej. Trądzik nie jest chorobą nieuleczalną, nie zostanie z nami na zawsze.

Wypaczony obraz siebie

Trzeba uczciwie przyznać, że nikt z nas nie jest obiektywny w ocenie własnego wyglądu. Nie ma chyba ludzi bez kompleksów. Warto więc uzmysłowić sobie, że to, co widzimy w lustrze nie jest tym, jak widzą nas inni ludzie. Gwarantuje Ci, że większość Twoich rozmówców, znajomych, a nawet Twój partner nie dostrzega przynajmniej połowy Twoich problemów skórnych, które dla Ciebie są widoczne na pierwszy rzut oka. Ludzie nie zwracają na Ciebie uwagi bo masz trądzik. Interesuje ich Twoja osoba, to, co masz do powiedzenia, zaprezentowania. Poza tym pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą na świecie, która boryka się z niedoskonałościami skóry. Idąc ulicą spotkać można wiele osób, które walczą z tym samym problemem. Więc głowa do góry!