Jak utrzymać motywację do zdrowej diety?

Wiele osób dąży do zmiany swoich codziennych nawyków żywieniowych. Chcemy żyć lepiej i odżywiać się zdrowiej. Choć w teorii wydaje się, że wystarczy po prostu zacząć i trzymać się zaleceń, które wyznaczył nam dietetyk lub sami sobie wymyśliliśmy, w praktyce jest znacznie trudniej.

Po kilku lub kilkunastu dniach utrzymywania się motywacji, wkrótce pojawia się chęć sięgnięcia po produkty, które trudno określić jako zdrowe. Gdy zachcianka stanie się tak silna, że nie damy rady się jej przeciwstawić, rezygnujemy z kontynuowania diety i wracamy do starych nawyków. Jak w takiej sytuacji utrzymać motywację do zdrowej diety?

Jak trwale zmienić nawyki żywieniowe?

Chęć przejścia na “zdrową stronę odżywiania się” bardzo często jest związana z chęcią zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Inne osoby chcą po prostu poprawić swoje samopoczucie lub zmiany dietetyczne wymusza na nich np. choroba. Niezależnie od tego jaki jest nasz cel, warto uświadomić sobie, że zdrowa dieta nie jest czymś chwilowym. Decyzja o zmianie nawyków powinna być związana z ogólną zmianą stylu życia na zdrowszy. Oczywiście warto wyznaczyć sobie cel, np. zrzucenie określonej liczby kilogramów, jednak nie powinniśmy myśleć, że po jego zrealizowaniu będziemy mogli wrócić do dawnej diety.

Dobry dietetyk opracuje dla nas plan żywieniowy, który będzie dopasowany do naszych potrzeb, możliwości czasowych oraz finansowych. Powinien on także uwzględniać nasze preferencje smakowe. Niektórym osobom wydaje się, że zdrowa dieta jest nudna i monotonna, a przy tym pozbawiona smaku. To oczywiście duży błąd, o czym z pewnością przekonamy się w trakcie gotowania posiłków zaplanowanych przez specjalistę od żywienia.

Zdrowa dieta – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Należy pamiętać również o tym, że motywacja przychodzi i odchodzi, dlatego nie można polegać wyłącznie na niej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wypracowanie nawyków, które pomogą w utrzymywaniu zdrowej diety. Trzeba też pamiętać o tym, że jeśli zdarzy się nam wyłamać z zaplanowanego menu i zjeść coś nie do końca zdrowego, nie wolno się załamywać i rezygnować, tylko dalej działać zgodnie z planem.

Jak szybko schudnąć z brzucha? Dowiedz się, co zrobić, żeby zrzucić zbędne kilogramy. Dzięki Laboratorium Kalorii osiągniesz swój cel w bezpieczny sposób!