Bez kategorii

Kwas salicylowy opinie o peelingu przeciwtrądzikowym

mężczyzna smaruje skórę krememSkuteczne leczenie trądziku to długotrwały proces, wymagający zastosowania wielu preparatów dobieranych w zależności od stopnia nasilenia choroby, takich jak te z naszego rankingu. O ile w ciężkich przypadkach konieczne staje się stosowanie środków typowo farmakologicznych, silnych leków, antybiotyków przypisywanych przez lekarza, to w lżejszych mogą pomóc np. zabiegi kosmetycznej przeznaczone specjalnie do cery trądzikowej. Wiele z nich powinno się stać elementem stałej pielęgnacji skóry twarzy, będąc profilaktyką w dużym stopniu zapobiegającą powstawaniu pryszczy, wągrów czy zaskórników. Jednymi z nich są coraz popularniejsze peelingi z wykorzystaniem kwasów oferowane przez liczne gabinety kosmetyczne, a polecane są osobom z zanieczyszczoną, trądzikową lub przetłuszczoną cerą.

Zastosowanie kwasów w kosmetyce i medycynie.

W zabiegach pielęgnacyjnych skóry twarzy różne rodzaje kwasów wykorzystuje się już od czasów starożytnych, kiedy to do oczyszczenia cery używano między innymi maseczek sporządzonych z miąższu chlebowego z mlekiem, najczęściej kozim. Dawało to doskonałe rezultaty wybielające, a jasna karnacja bez żadnych wyprysków była wręcz wyznacznikiem statusu społecznego. W tym przypadku takie efekty dawał kwas mlekowy i zarówno on, jak i inne tego typu związki chemiczne są nadal powszechnie używane.

odczynnik chemicznyDziałanie kwasów sprowadza się przede wszystkim do zwiększenia odległości pomiędzy poszczególnymi komórkami skóry, co osłabia jednocześnie wiązania między nimi, ułatwiając złuszczenie zrogowaciałej warstwy naskórka. Kwasy, w zależności od ich rodzaju, mogą także przenosić inne substancje odżywcze w głębokie warstwy skóry, likwidować jej nierówności, czy nieestetyczne przebarwienia. Ponadto regulują naturalne procesy wydzielania sebum, wykazując także działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, nawilżające czy poprawiające elastyczność skóry. Jednak najważniejsze jest właśnie złuszczanie martwego naskórka razem ze szpecącymi wypryskami, a usunięcie martwych komórek i oczyszczenie porów sprawia, że cera wygląda zdrowo i jest wręcz idealnie gładka. Peeling kwasami jest szczególnie zalecany przy:

Stosowane w tym zabiegu kwasy należą do dwóch grup, AHA i BHA. Do pierwszej zaliczamy kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy i migdałowy, w drugiej znajduje się tylko kwas salicylowy, o naturalnym pochodzeniu, wykazujący najwyższą skuteczność w leczeniu wszelkich pryszczy i innych zmian trądzikowych.

Kwas salicylowy – naturalna siła w walce z trądzikiem.

kwas salicylowyTen kwas ma w stu procentach naturalne pochodzenie, uzyskuje się go bowiem z kory wierzby, drzewa znanego z naszych łąk i pól. Zaliczamy go do grupy beta – hydrokwasów czyli właśnie wspomnianej BHA i w naturze reguluje procesy wzrostu oraz kwitnienia roślin. W wersji syntetycznej ma z kolei  postać białego proszku, niewielkich kryształków i znajduje powszechne zastosowanie w wielu kosmetykach przeznaczonych nie tylko do pielęgnacji skóry. Można go rozpuścić np. w alkoholu, uzyskując w ten sposób znany wszystkich spirytus salicylowy o stężeniu maksymalnie 2 procent, używany między innymi do przemywania twarzy. Jest to skuteczny środek dezynfekujący, który bez większych problemów radzi sobie z niewielkim pryszczami czy wągrami. Do innych zabiegów takie stężenie kwasu jest niestety niewystarczające, więc do peelingów używa się preparatów, w których stężenie przekracza zazwyczaj 10 – 20 procent.

Kwas salicylowy można uznać za niezwykle skuteczny lek, o wszechstronnym działaniu, a najważniejsze zalety jego stosowania to:

 • przyspieszenie gojenia wszelkich stanów zapalnych i podrażnień skóry,
 • złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka, co korzystnie wpływa na zmniejszenie się blizn potrądzikowych i przebarwień,
 • zwiększenie produkcji kolagenu zwiększającego gęstość skóry,
 • zwiększenie działania innych preparatów przeciwtrądzikowych,
 • skuteczne zapobieganie wrastaniu włosów, będącego częstą przyczyną zapalenia mieszków włosowych,
 • dokładne oczyszczenie ujścia gruczołów łojowych, dzięki czemu nie tworzą się najbardziej uciążliwe ropne wypryski,
 • stosowanie kwasu salicylowego zabezpiecza skórę przed ponownym pojawieniem się trądziku.

Peeling z zastosowaniem kwasu salicylowego.

peeling twarzyDzięki takim właściwościom kwas ten jest używany do wspomnianego zabiegu peelingu, który jednak nie jest przeznaczone dla wszystkich. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, a w przypadku jakichkolwiek, choćby najmniejszych wątpliwości należy skonsultować się nawet z lekarzem. Najczęstsze przeciwwskazania to:

 • choroby skóry wymagające leczenia farmakologicznego,
 • odmrożenia,
 • otwarte rany, podrażnienia i zaczerwienienia naskórka,
 • rany po poparzeniach,
 • współistniejące inne choroby np. tkanek łącznych lub cukrzyca,
 • zażywanie niektórych leków, mogących wywołać reakcje alergiczne,
 • opryszczka,
 • świeże blizny po przeprowadzonych niedawno zabiegach chirurgicznych.

Do zabiegu trzeba się też specjalnie przygotować, co może potrwać nawet kilka tygodni i przez cały ten okres należy smarować skórę kremem zawierającym niewielkie ilości kwasu salicylowego. Ma to na celu wykluczenie ewentualnych reakcji alergicznych oraz obniżenie pH skóry do poziomu 4,5 co zwiększa skuteczność peelingu. Pacjent musi też w tym czasie chronić twarz przed promieniowaniem UV, nie wolno wystawiać jej na słońce czy opalać w solarium. Sam zabieg jest stosunkowo prosty, praktycznie bezbolesny i zawsze rozpoczyna się dokładnym oczyszczeniem twarzy. Następnie kosmetyczka nakłada na czystą i osuszoną skórę kwas salicylowy, za pomocą niewielkiego pędzelka, a ten wysychając, tworzy na skórze charakterystyczną białą warstwę. Po odczekaniu kilku minut zmywa się ją ciepłą wodą. Pełnię efektu widać dopiero po przeprowadzeniu całej serii, najczęściej 5 – 6 zabiegów, ale już po pierwszym naskórek zaczyna się złuszczać, co trwa kilka dni i w tym czasie na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia oraz niewielkie strupki. Objawy te ustępują samoistnie i można cieszyć się gładką, oczyszczoną i zdrową cerą, wolną od najmniejszych nawet śladów trądziku.

Zobacz nasz ranking tabletek na trądzik

Skuteczne uderzenie w trądzik.

Peeling z wykorzystaniem kwasu salicylowego jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów pozwalających w stosunkowo krótkim czasie pozbyć się wszelkich szpecących twarz pryszczy. Decyduje się na niego coraz więcej osób i co ciekawe również mężczyzn, dotychczas stroniących od tego typu zabiegów. Trądzik niestety staje się chorobą społeczną, z którą jednak chcemy skutecznie walczyć, a już krótka seria kilku zabiegów da rezultaty, na które w przypadku zastosowania mniej inwazyjnych metod, trzeba by czekać całymi miesiącami. Skuteczność działania kwasu salicylowego potwierdzają opinie, jakie znajdziemy na wielu popularnych forach poświęconych trądzikowi, a liczba zadowolonych pacjentów rośnie z dnia na dzień.

Jednak kwas salicylowy, mimo swojej wysokiej i potwierdzonej skuteczności, nie zawsze poradzi sobie ze wszystkimi przypadkami trądziku. Niekiedy jest on niestety tak nasilony, że kurację trzeba rozszerzyć o dodatkowe preparaty, zwłaszcza kiedy przyczyna powstawania pryszczy tkwi głęboko wewnątrz organizmu. Niedobory niezbędnych składników odżywczych, zwłaszcza witamin i minerałów, szybko odbijają się na stanie skóry, która osłabiona szybko pokrywa się wypryskami. Należy więc zadbać o właściwie dobraną i zbilansowaną dietę, wykluczyć z niej elementy mogące powodować trądzik, czerwone mięso, duże ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i szczególnie szkodliwe fast foody oraz używki. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie dopasować codzienne menu i przestrzegać wszystkich zaleceń lekarzy czy dietetyków, dlatego warto pomyśleć o regularnym stosowaniu suplementów diety. Wiele z nich, takich jak np. Royal Skin 500, jest specjalnie przeznaczony do wspomagania leczenia trądziku, zawierający wszystko, czego potrzebuje organizm, aby sobie z tym poradzić. To on właśnie jest zalecany przez specjalistów, którzy chwalą przede wszystkim skład, oparty wyłącznie na naturalnych składnikach, dzięki czemu jego używanie jest całkowicie bezpiecznie, nie niosąc ze sobą żadnych skutków ubocznych.

Royal Skin 500

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.