Bez kategorii

Leczenie trądziku izotretynoiną – czy warto poddać się kuracji?

Leczenie izotretynoiną to jedna z najczęściej stosowanych metod zwalczania trądziku. Zanim jednak sięgniesz po środki zawierające tę substancję, dowiedz się nieco więcej o jej działaniu, skutkach i stopniu skuteczności. Zapraszam do lektury.

Co to jest izotretynoina?

Izotretynoina cząsteczka schematIzotretynoina to silnie działająca substancja przeciwtrądzikowa, będąca pochodną witaminy A (retinoidem). Kuracja izotretynoiną może okazać się bardzo skuteczna, nawet w ciężkich przypadkach trądziku, jednak warto wiedzieć, iż nie jest to kuracja ani krótka, ani łatwa. Pacjent podczas leczenia izotretynoiną powinien być monitorowany przez lekarza. Zaleca się regularne wykonywanie badań krwi i kontrolę wyników. Dawki leku ustalane są indywidualnie. Ponieważ izotretynoina to silnie działający środek, który niewłaściwie przyjmowany może być niebezpieczny dla zdrowia, bezwzględnie należy stosować się do zaleceń lekarskich. Minusem izotretynoiny jest szereg skutków ubocznych, na które narażony jest pacjent w trakcie kuracji.

Izotretynoina – działanie i wskazania do stosowania

Kuracja izotretynoiną może być zastosowana w różnych typach trądziku i o różnym stopniu nasilenia. Najczęściej jednak sięga się po ten środek w cięższych postaciach trądziku. Na skutek działania izotretynoiny gruczoły łojowe maleją i zaczynają wydzielać mniejsze ilości łoju. Ponadto izotretynoina wpływa w sposób regulujący na proces rogowacenia oraz zapobiega tworzeniu się wyprysków i blizn trądzikowych. Wykazuje też właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Izotretynoina – efekty

Efekty działania leków z izotretynoiną są związane z nasileniem trądziku oraz indywidualną podatnością na tę substancję. Kuracja izotretynoiną trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Stopniowo dochodzi do zmniejszania się zmian trądzikowych. Maleje częstotliwość powstawania wyprysków, a te już istniejące szybciej zanikają. Również trwałe potrądzikowe zmiany skórne mogą ulec złagodzeniu. Niestety, jak większość leków na trądzik, także i środki z izotretynoiną, nie są w pełni skuteczne. Całkowite ustąpienie zmian trądzikowych stwierdza ponad połowa pacjentów. Wiele osób narzeka na nawroty choroby po odstawieniu lekarstw.

Izotretynoina – opinie

Leki z izotretynoiną bywają mniej lub bardziej skuteczne, o czym świadczą dość rozbieżne opinie. U niektórych osób leczenie izotretynoiną przyniosło pełen sukces. Spora część pacjentów zarzuciła terapię izotretynoiną ze względu na uporczywe efekty uboczne. Jednak największa ilość osób jest zdania, że substancja działa skutecznie, ale nie do końca. Pomaga w znaczący sposób zahamować trądzik i wygładzić cerę, ale niestety po czasie dolegliwość ta powraca w mniejszym lub większym natężeniu.

Izotretynoina – skutki uboczne i przeciwwskazania

Izotretynoina to niebezpieczna substancja, której nie mogą zażywać kobiety w ciąży ani matki karmiące. Inne przeciwwskazania to: niewydolność wątroby, hiperwitaminoza A, depresja, terapie antybiotykowe, nadwrażliwość na izotretynoinę. Na osobną uwagę zasługują możliwe skutki uboczne związane z przyjmowaniem izotretynoiny, których jest niestety bardzo wiele.

Często pojawiające się działania niepożądane to: nadmierna suchość skóry i jej swędzenie, suchość oczu, suchość błon śluzowych nosa i gardła, miejscowe złuszczanie naskórka, nadwrażliwość skóry i krwawienia, zapalenie czerwieni warg. Inne objawy, które mogą wystąpić, to: niedokrwistość, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, bóle pleców, krwiomocz, zwiększenie cholesterolu i glukozy we krwi, zaburzenia nastroju, łysienie, alergie, depresja.

Lista działań niepożądanych izotretynoiny jest długa. Jeśli terapia w asyście tej ryzykownej substancji nie napawa cię optymizmem, spróbuj czegoś lepszego – skutecznego i pozbawionego efektów ubocznych, czyli Royal Skin 500suplementu zajmującego pierwsze miejsce w rankingu tabletek przeciwtrądzikowych.

Royal Skin 500

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.