Bez kategorii

Najczęstsze przyczyny trądziku

Trądzik najczęściej kojarzony jest jako naturalna przypadłość osób wchodzących w fazę dojrzewania. Jednak na swoim przykładzie wiem, że niekoniecznie musi tak być. Problem ten zaczął występować u mnie już w wieku dorosłym. Postanowiłam więc zasięgnąć trochę więcej informacji na temat możliwych przyczyn tego nieestetycznego problemu. Informacje te przedstawiam pokrótce i Wam.

Do najczęstszych przyczyn trądziku należą zaburzenia hormonalne, które mają związek z wkraczaniem w fazę dojrzewania płciowego. Do powstawania zmian trądzikowych dochodzić może także na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, w efekcie infekcji bakteryjnych albo na skutek używania kosmetyków zatykających pory. Zdarzają się przypadki, kiedy trądzik uwarunkowany jest genetycznie – dana osoba dziedziczy skłonność do wyprysków po rodzicach. Innym powodem powstawania trądziku może być nieprawidłowa praca mieszków włosowych oraz zakłócone procesy rogowacenia naskórka. Kolejna z przyczyn  to niezdrowy tryb życia i szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym: stany długotrwałego stresu, zła dieta, częste narażanie skóry na działanie różnego rodzaju alergenów, przebywanie w zadymionych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

Zebrane informacje niestety nie pozwoliły mi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, z jakiej przyczyny trądzik dotknął i mnie. Na pewno nie była to burza hormonów związana z wiekiem dojrzewania, gdyż ten już mam dawno za sobą. Z łojotokiem nie miałam dotąd problemów, więc najbardziej prawdopodobną przyczyną jest nie do końca zdrowy tryb życia albo alergia. Albo te dwa czynniki razem wzięte… Co by to nie było, postanowiłam poszperać trochę i znaleźć skuteczne remedium na mój kłopot, ponieważ dermatolog, u którego byłam, jakoś nie potrafił mi pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.