Bez kategorii

Nawilżać czy przesuszać – o pielęgnacji cery trądzikowej

Ileż razy słyszałam te pytanie – czy cerę trądzikową należy nawilżać czy przesuszać? Jeśli i Ty masz taki dylemat, to w dzisiejszym wpisie, postaram się rozwiać wszelkie twoje wątpliwości. I już na wstępnie powiem, że skórę trądzikową, nawet jeśli jest ona tłusta lub mieszana trzeba nawilżać.

Różne są jednak metody dostarczania skórze składników nawilżających i odżywczych. I to właśnie wybór kosmetyków i zabiegów powinien stanowić przedmiot rozważań, a nie kwestia sensowności nawilżania.

Tłusta cera a nawilżanie

Z pewnością nie jedna z posiadaczek cery tłustej lub mieszanej mocno zdziwiła się, czytając stwierdzenie, że cerę trądzikową należy nawilżać. Często wydaje nam się, że skoro skóra sama produkuje sebum i to w ilości nadmiernej to nie ma sensu dostarczać jej dodatkowego nawilżenia.

Zwłaszcza, że najbardziej problemową cechą takie cery jest świecenie się. I tutaj pojawia się konieczność rozwiania jednego z najważniejszych mitów – przetłuszczanie nie ma nic wspólnego z nawilżaniem. To, że Twoja cera się świeci nie znaczy, że jest odpowiednio odżywiona. Musisz jedynie podejść do nawilżenia nieco inaczej i stosować bardzo lekkie w swojej konsystencji kosmetyki, np. te o naturalnym składzie. Jeśli sięgniesz po Nonacne, to wydzielanie sebum z pewnością ulegnie poprawie, a Ty będziesz musiała się nauczyć nowych sposobów pielęgnacji. Do tego czasu, staraj się jednak oczyszczać skórę, a następnie ją nawilżać.

Skuteczne nawilżenie

O konieczności nawilżania cery wrażliwej i suchej nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Warto jednak pamiętać, że zanim zabierzemy się za nawilżanie i to bez względu na to, jaki typ cery mamy, musimy dogłębnie oczyścić cerę. Nakładanie substancji nawilżających i odżywczych na nieoczyszczoną skórę nie ma sensu. Wyobraź sobie, że chcesz wypolerować nieumyte okno. Efekt będzie mizerny, prawda? Podobnie jest z nieoczyszczoną cerą. Maseczki oczyszczające, peelingi złuszczające i toniki, pomogą nam usunąć zanieczyszczenia i przygotować dobre podłoże do wchłonięcia jak największej ilości składników odżywczych i nawilżających.