Bez kategorii

Rodzaje trądziku

Dotyka nie tylko nastolatki- potrafi być zmorą także tych, którzy już dawno przekroczyli naście lat. Trądzik- może mieć różne przyczyny, postać i stopień nasilenia. 

młodzieżowy trądzik

 Warto poznać wszystkie rodzaje trądziku, by jak najlepiej przygotować się na walkę z nim.

Trądzik niezapalny

Charakteryzuje pojawieniem się powstawaniem na skórze zaskórników a te powstają wskutek powiększenia i zatkania mieszków włosowych. Jeśli powstają zaskórniki, to wyróżniamy ich dwa rodzaje: zamknięte i otwarte. Są to także dwa różne kolory: zamknięte mają kolor biały a otwarte są czarne i są nazywane wągrami. To jednak nie jedyna różnica, dzięki której możemy poznać ten rodzaj trądziku. Zaskórniki białe są produkowane przez meszek włosowy, gdy zostaje zablokowana produkcja sebum a bakterie mnożą się pod skórą. Proces powstawania zaskórników czarnych jest inny: powstają one bowiem, gdy łój dostaje się do skóry. Potem działa już tylko powietrze- to pod jego wpływem sebum ciemnieje, co staje są wągrem, zaskórniki mogą całkowicie się zagoić lub przemienić w brzydko wyglądające pryszcze.

Trądzik zapalny

Ten typ trądziku powstaje, gdy zostaje przerwana ścianka mieszka włosowego a na tej przerwanej ściance znajduje się zaskórnik. W zależności od tego, co powstanie po tym, trądzik zapalny dzieli się na podgrupy: grudkowaty, krostkowaty, guzkowy i torbielowaty.

W postaci trądziku  grudkowatego, grudki znajdują się pod skórą i mają centymetr średnicy. Powstające po tym zmiany często są bolesne a skóra staje się zaczerwieniona i również boli przy dotyku. To właśnie one są zmorą wieku nastoletniego, bo zwykle walczą z nimi młodzi ludzie w wieku 12-18 lat. Pojawiające się przy tym krosty to po prostu wykwit naskórny, zawierający często ropę. Ropa powstaje w wyniku samego powstania pryszcza- w wyniku zakażenia bakteryjnego ropę zastępuje pęcherz. Wykwity te również mają średnicę 1 cm a ich powstawaniu towarzyszy zaczerwieniona skóra.

Na skórze może pojawić się trądzik, w wyniku którego mogą pojawić się guzki i cysty zwane inaczej torbielami. Te pierwsze powstają pod skórą, mogą być twarde i bolesne i trudne do pozbycia- mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy.

Najcięższym rodzajem trądziku jest trądzik torbielowaty, związany z układem hormonalnym i zmianami w nim zachodzącymi. W tej formie problemu, cysty pojawiają się pod powierzchnią skóry i na niej. Cysty te są wypełnione ropą, chociaż mogą zawierać także krew a powstające przy tym zmiany bliznowacieją przez co powstają ślady, których nie chcesz mieć na swojej skórze.