Bez kategorii

Trądzik hormonalny

Dostaję od Was wiele pytań i z niektórych z nich wynika, że część z Was boryka się z trądzikiem hormonalnym. Zarówno dla Pań jak i Panów, którzy mają tego rodzaju problemy postanowiłem napisać krótki artykuł o trądziku hormonalnym. Dowiecie się z niego o przyczynach jego powstawania, jak pielęgnować skórę z tego typu problemem oraz jaką profilaktykę leczenia zastosować. Miłego czytania 

Trądzik hormonalny – co to takiego?

Trądzik hormonalny to nic innego jak grube, duże, podskórne grudki, które pojawiają się na żuchwie, szyi, czole oraz brodzie. Najczęściej pojawiają się u kobiet, które ukończyły 25 rok życia oraz tych, które przechodzą menopauzę lub są w ciąży. Trądzik hormonalny wiąże się ściśle ze zmieniającą się w naszym organizmie gospodarką hormonalną. Z trądzikiem hormonalnym jednak bardzo często borykają się także mężczyźni. Tym jednak najczęściej towarzyszy on w trakcie dojrzewania. Pojawia się on się z nadmiaru testosteronu, progesteronu oraz estrogenu. Ze względu na to, jakiego hormonu posiadamy za dużo, wyróżniamy dwa rodzaje trądziku hormonalnego: androgenny oraz estrogenny.

Czym w takim razie są te androgeny?

Są to hormony męskie, które w niewielkich ilościach występują także u kobiet. Do hormonów androgennych należą: testosteron, dihydrotestosteron, androstenediol oraz dehydroepiandrosteron. Androgeny odpowiadają za rozrost masy mięśniowej czy kości. U mężczyzn odpowiedzialne są, za wytwarzanie męskich cech płciowych, popęd płciowy, ejakulację oraz erekcję. Gdy androgenów mamy za mało, to jesteśmy wiecznie zmęczeni, mamy problem z osiągnięciem satysfakcji seksualnej, zmniejsza nam się libido oraz pogarsza samoocena. Zbyt duża ilość tych hormonów może powodować duże owłosienie na całym ciele z wyjątkiem głowy, która zaczyna łysieć. Może także pojawiać się trądzik.

Czym różni się trądzik androgenny od estrogennego?

Z pewnością rodzajem zmian jakie pojawiają się na naszej skórze. Trądzik androgenny, to duże podskórne zmiany lub zaskórniki, które nie posiadają stanu zapalnego. Najczęściej są one zlokalizowane wokół naszej twarzy. Z kolei trądzikiem estrogennym jest trądzik różowaty, któremu często towarzyszy świąd i pieczenie. W przypadku tego drugiego rodzaju trądziku znacznie częściej mogą pojawiać się ropne nacieki. Szczególnie wtedy, kiedy trądzik jest w zaawansowanym stadium.

Profilaktyka trądziku hormonalnego

pielęgnacja
Ci, którzy uważają, że jedynie hormony mają wpływ na rozwój tego rodzaju trądziku są
w dużym błędzie. Na jego nasilenie może wpływać chociażby stresujący tryb życia lub nasza dieta. Szczególnie wtedy kiedy jest bogata w fast-foody, słodycze i produkty wysokotłuszczowe. Przy takim rodzaju trądziku niezbędna będzie wizyta u lekarza. To on postawi diagnozę z jakim typem się zmagamy i dobierze odpowiednie leczenie. Pierwszym krokiem jaki czeka Cię podczas leczenia jest wykonanie badań hormonalnych z krwi. Gdy zostanie już określone to, jaki typ trądziku posiadasz wtedy lekarz dobierze Ci odpowiednie leki. Najczęściej będą to antybiotyki oraz pochodne witaminy E. Dodatkowo lekarz może zalecić leczenie miejscowe za pomocą różnego rodzaju maści z antybiotykiem czy kremów,
a czasem nawet pewnego rodzaju zabiegi kosmetyczne.
Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem hormonalnym
Mimo, że my mężczyźni nie lubimy nakładać na swoją twarz kremów, nie mówiąc jużo dokładniejszej pielęgnacji, to niestety gdy borykacie się z trądzikiem hormonalnym będziecie musieli porzucić swoje złe nawyki i przyzwyczajenia. Odpowiednia pielęgnacja to
z pewnością duży krok w pozbyciu się problemu z trądzikiem. Jak zatem pielęgnować taką skórę? Najlepiej będzie jeżeli to właśnie Twój lekarz dermatolog poleci Ci specyfiki do pielęgnacji twarzy godne uwagi. W tym wypadku mogę się założyć, że będzie Cię czekała wizyta w najbliższej aptece. To właśnie specjalistyczne produkty z aptecznych półek działają na takie problemy najlepiej i nierzadko mogą zdziałać cuda. A jeżeli mowa o pielęgnacji to po pierwsze należy wybrać dobry żel do mycia twarzy. Po drugie tonizowanie czyli odpowiedni tonik. Po trzecie nałożenie kremu. Po czwarte raz w tygodniu maseczki lub peelingi.

Tabletki antykoncepcyjne na trądzik hormonalny

hormony
Ten akapit artykułu kieruję do Pań, które pewnie nie raz na różnego rodzaju forach znalazły taki wątek. Po przeczytaniu wielu pasjonujących źródeł należy zaznaczyć, że takie rozwiązanie oprócz wielu oczywistych plusów ma także swoje minusy. Tabletki antykoncepcyjne to nie zabawa i aby dawały określone efekty muszą być naprawdę dokładnie dobrane. Jeżeli Twój lekarz poradzi Ci zastosowanie takiego wyjścia w leczeniu trądziku to czeka Cię z pewnością wiele wizyt tym razem u Twojego lekarza ginekologa. Pierwszym krokiem będzie wizyta kontrolna i wykonanie profilaktycznych badań. Jeśli te wyjdą pozytywne, to można przejść do kolejnego kroku. Dla tych z Was, którym badania wykażą choć najdrobniejszą infekcję koniecznie będzie zastosowanie odpowiednich leków. Kolejnym krokiem jest wykonanie badań hormonalnych. Nawet jeśli zlecał Ci je Twój lekarz dermatolog to ginekolog z pewnością będzie chciał je powtórzyć. Potem czeka Cię wybranie odpowiednich tabletek i czekanie na efekty. Według lekarzy trądzik powinien zacząć przechodzić już po wzięciu pierwszej tabletki. Jak to jednak wygląda w praktyce? Niektóre z Was po zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej będą odczuwały złe samopoczucie. Wtedy konieczna będzie zmiana leków. Gdy jednak tabletki nie będą dawały żadnych skutków ubocznych to rzeczywiście można zauważyć sporą poprawę. Dla niektórych z Was leczenie trądziku tabletkami antykoncepcyjnymi zdziała cuda i tutaj my mężczyźni możemy Wam tego zazdrościć. Warto jednak zaznaczyć, że jest to leczenie objawów czyli oznacza to, że po odstawieniu tabletek trądzik może się nasilić. Znam również takie przypadki kiedy dziewczyny stosując przez jakiś czas antykoncepcję hormonalną raz na zawsze pożegnały się z trądzikiem. Mimo tego, że odstawiły tabletki po jakimś czasie.
Trądzik hormonalny wielu z Wam spędza sen z powiek. Głowa do góry to nie koniec świata. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja, wizyta u lekarza i ewentualnie jakieś leki, a ten problem przestanie Was dotyczyć. Jak mówi przysłowie „Jesteś tym co jesz”, więc dobra dieta to podstawa. Pamiętaj także o tym, że dobre nastawienie to już połowa sukcesu w walce z trądzikiem. Stres także potrafi zaostrzyć zmiany. Mam nadzieję, że niniejszy artykuł będzie pomocny dla tych z Was, których dotyczy ten problem. W razie pytań śmiało walcie w komentarzach. Dodatkowo też liczę na Wasze opinie i doświadczenia z walki z trądzikiem hormonalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.