Bez kategorii

Trądzik po 20 roku życia? Pokonajmy ten problem !

Trądzik to uciążliwa dolegliwość, przysparzająca wielu problemów osobom młodym. Jednak czy jest to kłopot, dotyczący jedynie nastolatków? Coraz częściej słyszymy głosy o trądziku u dorosłych, który nie tylko objawia się większymi zaczerwienieniami i wypryskami, ale jest również trudniejszy do wyleczenia. Jakie są przyczyny trądziku u osób dorosłych i jak można sobie z nim radzić? Zobaczcie poniżej.

dermablend hed 201 2870393b1

Przyczyny występowania trądziku o osób dorosłych

Codzienne życie człowieka dorosłego bywa stresujące. W natłoku pracy nie mamy czasu na odpowiednie jedzenie, dlatego raczymy się szybkimi posiłkami, niekoniecznie zdrowymi dla naszego organizmu. A to właśnie stres oraz zła dieta są najczęstszymi przyczynami występowania wyprysków u osób po dwudziestym roku życia. Zanim więc zaczniemy szukać innych przyczyn problemów skórnych warto najpierw pomyśleć o zmianie przyzwyczajeń żywieniowych i być może spróbować nieco innego, mniej stresującego trybu życia. Dlaczego właśnie na te dwa aspekty należy zwrócić największą uwagę?

Stres – ma niekorzystne działanie dla organizmu pod wieloma względami. Do powstawania trądziku przyczynia się, nasilając produkcję łoju oraz wpływając na wydzielanie neuromediatorów pozapalnych.

Dieta – fast-foody, słodycze i alkohol to najwięksi sprzymierzeńcy trądziku. Produkty te również wspomagają wydzielanie łoju, powodując nieładne wypryski na brodzie, twarzy, szyi i plecach.

Co zrobić, gdy zmiana diety ani redukcja stresu nie pomagają? W niektórych przypadkach zmiany skórne mogą być spowodowane hormonami – zaleca się wtedy terapię tabletkami antykoncepcyjnymi, które jednak trzeba zażywać stale, aby efekty były widoczne.

Cera trądzikowa – trudne leczenie

Trądzik młodzieńczy objawia się często dużą ilością wyprysków, które rozłożone są zazwyczaj na czole i policzkach. Trądzik u dorosłych wygląda nieco inaczej. Zlokalizowany jest głównie na brodzie, żuchwie, szyi i plecach, zaczerwienienia są większe i przyjmują postać trwale utrzymujących się zmian zapalnych. Jest to problem bardzo trudny do wyleczenia, a nawet, gdy zmiany znikną, mogą pozostawiać szpecące blizny w miejscach, w których występowały.

Leczenie trądziku u osób dorosłych jest tym bardziej skomplikowane, że standardowa pielęgnacja, dostępnymi powszechnie środkami nie skutkuje. Zazwyczaj wymagana jest wizyta u dermatologa, który przepisuje bardziej inwazyjne leki. Nawet w przypadku zmian na tle hormonalnym, konieczna jest zmiana diety, należy unikać potraw ostrych, tłustych oraz słodyczy. Decydując się na walkę z trądzikiem, trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, gdyż jest to proces długotrwały, a jeżeli leczenie zostanie przerwane, zmiany lubią nawracać w błyskawicznym tempie.

Czy jednak osoby, zmagające się z trądzikiem nie mogą nic zrobić samodzielnie? Jest kilka sposobów na codzienną pielęgnację trądziku, które mogą złagodzić objawy i sprawić, że wypryski będą mniej widoczne.

tradzik dieta

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej

Bardzo ważny jest dokładny wybór kosmetyków do twarzy i ciała. Najlepiej stawiać na kremy i balsamy o naturalnym składzie. W kuracji przeciwtrądzikowej należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, co zawierają w sobie produkty pielęgnacyjne. Pożądaną substancją jest retinol ( sprzyja odnowie naskórka, ale jednocześnie bardzo wysusza skórę, dlatego trzeba ją silnie nawilżać). Dodatkowo warto zwrócić uwagę na witaminy, szczególnie C i E ( zapobiegają stanom zapalnym skóry, wygładzają i łagodzą), a także na wyciąg z aloesu, który ma działanie nawilżające i detoksykujące.

Do pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku poleca się również peelingi, odblokowujące pory i silnie oczyszczające.

W aptekach i sklepach medycznych możemy znaleźć wiele produktów do pielęgnacji, które dostępne są bez recepty. Stosując kosmetyki naturalne, posiadające wyżej wymienione składniki, możemy skutecznie poprawić wygląd skóry, a w przypadkach mniej zaawansowanych, nawet całkowicie pozbyć się trądziku.

tradzik3

Wylecz trądzik na stałe.

Zmiany trądzikowe u dorosłych są bardzo uciążliwe i zdecydowanie nieatrakcyjne. Jednak nawet z trądzikiem w zaawansowanym stadium można skutecznie walczyć, stosując odpowiednią dietę oraz naturalne metody pielęgnacji skóry. W niektórych przypadkach nie obejdzie się bez terapii antybiotykami, jednak warto w pierwszej kolejności spróbować sposobów mniej inwazyjnych: środków dostępnych bez recepty, kosmetyków naturalnych oraz innych środków ekologicznych.

Podsumowując, wymienimy kilka najważniejszych punktów, przydatnych w walce z niechcianymi zmianami skórnymi, a są to:

  • odpowiednia dieta
  • dobrze dobrane maści i kremy
  • naturalne środki oczyszczające
  • redukcja stresu (w miarę możliwości)

Najtrudniejsze są początki, jednak trądzik u osób dorosłych na pewno nie jest problemem, na który nie ma żądnego rozwiązania. Powyżej przedstawiliśmy kilka z nich, warto spróbować, a widząc efekty, na pewno poprawi nam się humor oraz wzrośnie samoocena i pewność siebie. Trądzik nie musi przeszkadzać nam w życiu, zwłaszcza, że istnieje wiele sposobów na jego skuteczne pokonanie, jeżeli tylko będziemy działać systematycznie i dokładnie.