Bez kategorii

Wyciskanie pryszczy – grzech numer 1

Każdy kto boryka się z trądzikiem doskonale wie, jak irytujące bywają ciągle pojawiające się pryszcze, widoczne zaskórniki i wągry. Wielu z nas aż świerzbią ręce by zacząć wyciskać niedoskonałości.

Jednak jak przyznają specjaliści oraz pokazuje doświadczenie wielu osób – wyciskanie pryszczy to grzech numer 1 w walce o nieskazitelną cerę. Dlaczego? Przyczyn jest wiele.

Rozsiewanie bakterii

Jak zapewne wiecie, wypryski powodowane są przez bakterie, które żywią się substancjami zawartymi w naszym sebum. Kiedy wyciskamy wyprysk to powodujemy rozprzestrzenienie bakterii na większą powierzchnię skórną, a więc fundujemy sobie zaostrzenie trądziku. Może się wydawać, że usunięcie białej wydzieliny czy ropy z pryszcza polepsza sytuację. Taki wyprysk szybciej zasycha, goi się i pozostaje przykrym wspomnieniem. Jednak w jego okolicy pojawia się kilka nowych, gdyż spowodowaliśmy zainfekowanie kolejnych okolic.
wyciskanie pryszczy
Stosując mechaniczną metodę oczyszczania skóry narażamy się nie tylko na zaostrzenie problemu, ale także na blizny trądzikowe. Wyciskając zaskórniki i pryszcze uszkadzamy głębokie warstwy skóry. Kiedy już poradzimy sobie z trądzikiem może nam po takich praktykach pozostać wiele szpecących blizn i przebarwień.

Trądzik neuropatyczny

Co ciekawe, specjaliści wyróżniają nawet osobny rodzaj trądziku powstałego w wyniku wyciskania pryszczy – trądzik neuropatyczny. Wykształca się on zazwyczaj u osób, które nie potrafią sobie psychicznie poradzić z pojawiającymi się niedoskonałościami cery i za wszelką cenę, chcą się ich pozbyć. Wyciskanie, rozdrapywanie, mechaniczne usuwanie pryszczy jest dla nich normalną praktyką. Niestety skutki takiego postępowania są opłakane.
wyciskanie pryszczy2
Skoro już wiemy, że nigdy nie wolno wyciskać pryszczy to jak się powstrzymać? Przede wszystkim warto sobie uzmysłowić, że celem nadrzędnym jest wyleczenie trądziku. Tak jak przestrzegamy diety i wykupujemy leki dermatologiczne, tak musimy również stosować się do zakazu wyciskania. Cera odwdzięczy się nam pięknym wyglądem.