Bez kategorii

Zastosowanie kwasów w leczeniu trądziku

Leczenie trądziku jest trudne i czasochłonne. Doskonale wiem, że czasami zaczyna wręcz brakować sił i nadziei na odzyskanie nieskazitelnej cery. Warto jednak walczyć do końca!

Jak wiecie, w moim przypadku najskuteczniejszy okazał się Nonacne. Jednak sposobów na pozbycie się szpecących wyprysków jest wiele. Coraz częściej polecanymi są chociażby kwasy. Dermatolodzy przyznają, że są one bardzo skuteczne w leczeniu zarówno samego trądzika, jak i blizn czy przebarwień trądzikowych.

Kwasy nie dla każdego

Choć metoda wykorzystująca kwasy, najczęściej kwas migdałowy i azelainowy, jest szeroko polecana, warto pamiętać, że nie każdy może ją stosować. Nie jest ona wskazana u osób, które wykazują tendencje alergiczne na kwasy, a także mają bardzo wrażliwą skórę. Naturalnym efektem ubocznym zastosowania preparatów z kwasami jest przejściowe podrażnienie skóry, ale nie powinno ono wywoływać bólu, ran czy poparzeń.

Jak działają kwasy

Kwasy wnikają w skórę i wywołują dogłębne oczyszczenie oraz procesy złuszczające. Dzięki czemu możliwe jest oczyszczenie skóry i odblokowanie porów. Kwasy pomagają również w regulacji sebum, a to ono w wielu przypadkach jest odpowiedzialne za powstawanie nowych wyprysków.

Po zastosowaniu kwasu trzeba się liczyć z chwilowym podrażnieniem i złuszczaniem skóry. Odbudowana cera będzie znacznie bardziej promienna.

Różne stężenia na różne potrzeby

Wiele osób unika stosowania kwasów w leczeniu trądziku, z obawy przed uszkodzeniem skóry twarzy. Spokojnie! Kwasy kosmetyczne, dostępne w gabinetach kosmetycznych oraz preparatach aptecznych czy drogeryjnych zawierają wyłącznie bezpieczne dla człowieka stężenie tych kwasów.

Dzięki temu można wykorzystać ich złuszczające działanie, nie uszkadzając przy tym skóry. Na rynku dostępne są kwasy o różnym stężeniu. Niższe stężenie ma łagodniejsze działanie i jest polecane do częstszego stosowania oraz dla skóry podatnej na złuszczanie. Wyższe stężenia wywołują silniejszy efekt złuszczający i są wykorzystywane, kiedy pojawia się konieczność głębokiego oczyszczenia cery. Są doskonałe dla osób, których cera odporna jest na drogeryjne peelingi złuszczające.